۱۴۰۰/۷/۲۵
سوالات متداول
 
دفتر پژوهشهای کاربردی در زمینه‌های مختلف علوم و مهندسی آب شامل: آبیاری و زهکشی، محیط زیست، رودخانه و سواحل، سد و تاسیسات هیدرولیکی و منابع آب نسبت به انجام فعالیت ‌های علمی و پژوهشی اقدام می نماید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات از روند این فعالیتها سئوالات خود را با ما از طریق پست الکترونیک research@wrm.irدر میان بگذارید.
سوالات ارسالی خوانندگان :

سوال: روند بررسی پیشنهادات پژوهشی ارسال شده  به آن دفتر چگونه بوده و کلاً چقدر طول می‌کشد؟   
     جواب : کلیه پیشنهادات پژوهشی دریافت شده در دفتر پژوهشهای کاربردی ابتدا توسط کارشناسان دفتر از جنبه‌های مختلفی نظیر سودمندی پروژه، سابقه تحقیق در ایران و جهان، متدولوژی تحقیق و غیره بررسی شده و سپس در کمیته‌های تخصصی ذیربط ( آبیاری و زهکشی،‌ منابع آب، سد و تاسیسات هیدرولیکی، رودخانه و سواحل  و محیط زیست)‌ بصورت فنی و تخصصی مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گرفته و نهایتاً در کمیته هماهنگی و تلفیق قبول، مردود و یا قبول مشروط می‌شود. همچنین در صورت نیاز از سازمانها و مراجع ذیربط در خصوص محتوای پروژه پیشنهادی استعلام بعمل می‌آید. معمولاً کل مدت زمان این فرایندها از دوماه فراتر نمی‌رود. همچنین کمیته‌های تحقیقات در کلیه شرکتهای سهامی آب منطقه‌ای در 30 استان کشور زیر نظر این دفتر به فعالیتهای پژوهشی اشتغال داشته و دارای اختیارات کافی در بررسی و تصویب پیشنهادات پژوهشی بوده و روند بررسی پیشنهادات پژوهشی آنها بر اساس نظامنامه تحقیقات در شرکتهای آب منطقه‌ای می‌باشد.

سوال: آیا امکان مشارکت دانشجویان در طرحهای تحقیقاتی آن دفتر وجود دارد؟
     جواب :جلب مشارکت دانشجویان گرامی در فعالیتهای تحقیقاتی همواره از سیاستهای  دفتر پژوهشهای کاربردی بوده است. دانشجویان شاغل به تحصیل رشته‌های مختلف مرتبط با علوم و صنایع مرتبط با آب در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا  در صورتیکه موضوع پایان‌نامه تحصیلی آنها منطبق بر نیازها و اولویتهای تحقیقاتی این دفتر و یا کمیته‌های تحقیقات شرکتهای آب منطقه‌ای باشد می‌توانند پروژه پیشنهادی با موضوع پایان‌نامه خود ارائه دهند. سقف پروژه‌های تحقیقاتی  دانشجویی برای مقطع کارشناسی ارشد 50 و دکترا 80 میلیون ریال می‌باشد و استاد راهنمای مربوطه به عنوان پژوهشگر اصلی و دانشجو به عنوان همکار در فرم منظور می‌گردند.


سوال: آیا در رابطه با طراحی مخازن ذخیره آب هوایی فلزی بخصوص در رابطه با طراحی خود مخزن و جزئیات اجرایی و  نقشه‌های اجرایی داخل آن آئین نامه طراحی خاصی در آن دفتر  محترم انجام شده است؟  
     جواب : همکار گرامی، کلیه استانداردها و ضوابط اجرایی مربوط به صنایع آب و فاضلاب در وب سایت طرح  تهیه استانداردها و معیارهای فنی آب به نشانی  www.wrm.ir/standard   در دسترس همگان قرار داشته و قابل دانلود می‌باشد. لطفاً به سایت مذکور مراجعه فرمائید.

سوال: لطفاً در زمینه روش تهیه پروپوزال پژوهشی و ارائه به آن دفتر توضیح دهید؟  
     جواب :  دوست گرامی،‌ برای تدوین یک پیشنهاد پروژه پژوهشی(پروپوزال) شما ابتدا باید موضوعی را در یکی از حیطه‌های مختلف مربوط به مهندسی آب (آبیاری و زهکشی، تاسیسات هیدرولیکی، مهندسی رودخانه، منابع آب و محیط زیست و ...) که  منطبق بر نیازها و اولویتهای پژوهشی کشور بوده و ضمن داشتن نوآوری و ابتکار، سودمندی قابل قبولی برای صنعت آب کشور داشته باشد  انتخاب نموده و برنامه، طرح، متدولوژی انجام کار، ترکیب تیم همکاران و هزینه مورد نیاز خود برای انجام این پروژه پژوهشی را در فرم پیشنهاد پژوهشی درج نموده و برای بررسی کارشناسی به این دفتر و یا کمیته‌های تحقیقات شرکتهای سهامی آب منطقه‌ای ارسال نمایید. لازم به ذکر است پیشنهادات پژوهشی دریافت شده ابتدا توسط کارشناسان از جنبه‌های مختلفی نظیر میزان سودمندی پروژه، سابقه تحقیق در ایران و جهان، امکان‌پذیری متدولوژی تحقیق و غیره بررسی شده و سپس در کمیته‌های تخصصی ذیربط بصورت تخصصی مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گرفته و نهایتاً مردود و یا قبول مشروط می‌شود. همچنین در صورت نیاز از سازمانها و مراجع ذیربط در خصوص محتوای پروژه پیشنهادی استعلام بعمل می‌آید. در طی حدود 15  سال فعالیت دفتر پژوهشهای کاربردی بصورت میانگین فقط حدود 27 درصد از پیشنهادات پژوهشی دریافتی توسط ابن دفتر، تصویب نهایی شده و به مرحله عقد قرارداد رسیده‌اند و 73 درصد آنها به دلایل گوناگونی نظیر تکراری بودن موضوع،‌ متدولوژی ضعیف، عدم تناسب مابین هزینه درخواستی و شرح خدمات پروژه، ضعف در ترکیب تیم پژوهشگران، ابهام در سودمندی پروژه برای صنعت آب کشور و نظایر آن مردود گردیده‌اند.  برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت اولویتهای پژوهشی ملی و  استانی و نیز فرم پیشنهاد پروژه پژوهشی مراجعه به سایت کمیته های تحقیقات شرکتهای آب منطقه‌ای با نشانی   www.wrm.ir/rwrd   سودمند می‌باشد.

سوال: لطفا در مورد نحوه دریافت فایل فرم پیشنهاد پروژه پژوهشی توضیح دهید؟
      جواب : در صفحه اصلی سایت دفتر پژوهش های کاربردی (www.wrm.ir/ research )  گزینه فراخوان پژوهشی در منوی اصلی را کلیک نمائید.  در ابتدای این صفحه، فایلهای اولویتهای  پژوهشی و  فرم پیشنهاد پژوهشی با فرمت word , pdf جهت استفاده علاقمندان قابل دریافت می باشد.
همچنین فایل مذکور از طریق سایت هماهنگی فعالیتهای کمیته های تحقیقات شرکتهای آب منطقه ای (www.wrm.ir/rwrd) نیز به سادگی دانلود می گردد.

سوال: آیا امکان دانلود فایلهای گزارشات نهایی پروژه های تحقیقاتی خاتمه یافته دفتر پژوهشهای کاربردی وجود دارد؟
      جواب :  بلی. کلیه مستندات مربوط به پروژه های خاتمه یافته در سایت این دفتر درج گردیده و در قالب فایلهای pdf  به سهولت قابل دسترسی و استفاده می باشد.

 
سوال:لطفاً در خصوص حفظ مالکیت معنوی پروپوزالهای تحقیقاتی که از طرف افراد جهت بررسی به دفتر پژوهشهای کاربردی ستاد و یا شرکتهای آب منطقه‌ای ارسال می‌گردند توضیح دهید. آیا محتوای پروپوزالهای مردود در اختیار سایرین قرارداده می‌شود؟ در خصوص مالکیت معنوی پروپوزالهای تایید شده چه اقداماتی انجام می‌گردد؟این موضوع برای مخترعان و مبتکرانی که ایده‌های نو با قابلیت تجاری شدن دارند بسیار حیاتی است؟
 
      جواب : حفظ حقوق مادی و معنوی پژوهشگرانی که طرحهای تحقیقاتی خود را به دفتر پژوهشهای کاربردی ارائه می‌کنند یکی از اصول ارزشی و بنیادی دفتر مذکور می‌باشد و در طول حدود 15 سال فعالیت مستمر تحقیقاتی و عقد حدود 1000 پروژه پژوهشی تاکنون حتی یک مورد شکایت در این خصوص واصل نگردیده است. اگرچه صرف ارائه پروپوزال حقی را در این زمینه ایجاد نمی‌کند ولی این دفتر تلاش خود را در جهت عدم افشای محتوای اینگونه پروپوزالها انجام می‌دهد و به کارشناسان و مشاورانی که مراحل بررسی تخصصی پروپوزالها را در دفتر بر عهده دارند تذکرات لازم داده شده است.
این مطلب در خصوص پروپوزالهای مصوب نیز صادق است تا اینکه به مرحله 100 درصد پیشرفت کار و خاتمه پروژه برسند که در این زمان از آنجائیکه مطابق مفاد قراردادهای پژوهشی، کلیه حقوق معنوی حاصل از پروژه‌های تحقیقاتی متعلق به کارفرما می‌باشد لذا  این دفتر هیچگونه محدودیتی در زمینه نشر، ترویج و اطلاع رسانی از نتایج و دستاوردهای پژوهشی حاصله در سطح کشور نداشته و کلیه اسناد و مدارک پروژه را به رایگان در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.
نکته قابل توجه در این زمینه این است که با وجود اینکه حقوق مادی حاصل از دستاوردهای حاصل از پروژه‌های تحقیقاتی متعلق به کارفرما  می‌باشد ولی تاکنون این دفتر از حق خود در این زمینه استفاده نکرده و در راستای حمایت از پژوهشگران خلاق و مبتکر کشور، منافع مادی حاصل از پروژه‌های تحقیقاتی مصوب خود را به پژوهشگران ذیربط واگذار نموده است.

سوال:لطفاً در خصوص معیارهای قبولی پروپوزالهای تحقیقاتی پیشنهادی که از طرف محققان ارائه می شود توضیح دهید؟
 
      جواب : پیشنهادات پژوهشی که از طرف پژوهشگران و کارشناسان صنعت آب به دفتر پژوهشهای کاربردی و یا کمیته های تحقیقات شرکتهای سهامی آب منطقه‌ای ارسال می‌گردند از جنبه های زیر مورد بررسی قرار میگیرند تا در صورت اخذ امتیاز لازم جهت عقد قرارداد پژوهشی با آنان اقدام گردد:
 
1-سودمندی پروژه  در سطح استان و کل کشور
2- متدولوژی تحقیق و امکان پذیری آن
3- مفاد شرح خدمات پروژه
4- سطح علمی و تجربیات تخصصی پژوهشگر و همکاران پروژه
5- تناسب قیمت پیشنهادی با شرح خدمات پروژه
 

سوال: آیا فقط اساتید دانشگاه می‌توانند پروپوزال تحقیقاتی به کمیته های تحقیقات  ارائه نمایند؟
 
      جواب : هیچ محدودیتی برای افراد دارای  طرحها و ایده‌های پژوهشی جهت ارائه پیشنهادات  خود به دفتر پژوهشهای کاربردی ستاد و یا کمیته های تحقیقات شرکتهای آب منطقه‌ای وجود ندارد.

سوال: هدف دفتر پژوهش‌های کاربردی از انتشار فهرست اولویتهای تحقیقاتی صنعت آب کشور چیست؟ آیا می‌توانیم در موضوعاتی غیر از اولویتهای مذکور هم پروپوزال بدهیم؟
 
جواب :  دفتر پژوهش‌های کاربردی همه ساله با هدف تمرکز امکانات و ظرفیت‌های پژوهشی بر مهمترین مشکلات و مسائل مبتلا به بخش‌های اجرایی صنعت آب کشور، فهرست اولویتهای پژوهشی را منتشر می‌نماید. بدیهی است پروپوزال‌هایی که منطبق بر این اولویتهای باشند احتمال تصویب بالاتری دارند ولی بطور کلی هر پروپوزال تحقیقاتی که به دفتر پژوهش‌های کاربردی ارسال شود بصورت دقیق و تخصصی از جنبه‌های فنی، سودمندی نتایج و مسائل دیگر بررسی شده و نتیجه‌ نهایی به پیشنهاد ‌دهنده‌ آن اعلام می‌گردد و لذا موضوعاتی غیر از اولویتهای اعلام شده نیز قابل بررسی و تایید می‌باشند.
       

سوال: اینجانب دستگاهی اختراع کرده‌ام که در حیطه وظایف و فعالیت‌های وزارت نیرو می‌باشد. اکنون می‌خواهم آنرا به وزارت نیرو معرفی کنم تا بصورت عملی به کار گرفته شود. لطفاً در این خصوص راهنمایی کنید. ضمناً بفرمائید آیا تضمینی برای حفظ حقوق مالکیت معنوی اینجانب پس از ارائه طرح وجود دارد؟
 
      جواب : دفتر پژوهش‌های کاربردی از ایده‌ها و طرح‌های ابتکاری و اختراعاتی که در راستای مشکلات و اولویت های تحقیقاتی صنعت آب کشور باشد به صورت ویژه حمایت می‌نماید. به منظور ارائه اینگونه طرح‌ها کافی است فرم پیشنهاد پروژه پژوهشی را از وب سایت دفتر دریافت و تکمیل نموده و جهت بررسی تخصصی به دفتر مذکور  ارسال نمایید. در صورت تصویب طرح در کمیته‌های تخصصی و هماهنگی، با جنابعالی برای اجرای پروژه عقد قرارداد خواهد شد. همچنین درصورت تمایل می‌توانید طرح خود را به یکی از کمیته‌های تحقیقات شرکتهای سهامی آب منطقه‌ای ارائه نمایید که در اینصورت نیز روال مشابهی طی خواهد شد.
دفتر پژوهش های کاربردی و کمیته‌های تحقیقات شرکتهای آب منطقه‌ای، ‌حمایت از حقوق مالکیت معنوی پژوهشگرانی که فرم پیشنهاد پروژه پژوهشی ارائه می‌نمایند را وظیفه خود می‌دانند و خوشبختانه تاکنون هیچگونه شکایتی در این زمینه مطرح نشده است.  با اینحال به منظور اطمینان بیشتر توصیه می‌شود پژوهشگران محترم هنگام تکمیل فرم‌های مربوطه از درج جزئیات  اطلاعات سری و اسرار تخصصی طرح های پیشنهادی خودداری نمایند.
        
کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر پژوهش های کاربردی می باشد

فرا پرتال نسخه 2.5.1